API Delevan 160R-471JS
160R-471JS picture photo
Mfg. Part Number
160R-471JS
Brief Description
FIXED IND 470NH 835MA 180 MOHM
Datasheet Download
160R-471JS.pdf
Availability of 160R-471JS
QUANTITY
160R-471JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R-471JS
Internal Part NumberEIS-160R-471JS
Type-
Material - CoreIron
Inductance470nH
Tolerance±5%
Current Rating835mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant190MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R-471JS
Related Links160R-, 160R-471JS Datasheet, API Delevan Distributor
160R-471JS Details Description
Related parts for 160R-471JS
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
MCU 8BIT 32KB FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2915 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0011UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf