Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C7V5-HE3-TR3
BZG05C7V5-HE3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C7V5-HE3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C7V5-HE3-TR3.pdf
Availability of BZG05C7V5-HE3-TR3
QUANTITY
BZG05C7V5-HE3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C7V5-HE3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C7V5-HE3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 4.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C7V5-HE3-TR3
Related LinksBZG05C7V, BZG05C7V5-HE3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C7V5-HE3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C7V5-HE3-TR3
CONV DC/DC 10W SNGL 24V 5V PCB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF CA 70V SOT-23 datasheet.pdf
SWITCH LIGHT DIVIDER datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 12POS R/A TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN SSL PLUG HSG 4POS CRIMP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 5W datasheet.pdf