Nichicon UST1H0R1MDD1TP
UST1H0R1MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UST1H0R1MDD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UST1H0R1MDD1TP.pdf
Availability of UST1H0R1MDD1TP
QUANTITY
UST1H0R1MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UST1H0R1MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UST1H0R1MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUST
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST1H0R1MDD1TP
Related LinksUST1H0R, UST1H0R1MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UST1H0R1MDD1TP Details Description
Related parts for UST1H0R1MDD1TP
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SLIC PROG DUAL-CH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
TV 55C 55#22D PIN RECP datasheet.pdf
4,7UF 63V 5X11 datasheet.pdf