ITT Cannon, LLC KJA7T15W35PNL
KJA7T15W35PNL picture photo
Mfg. Part Number
KJA7T15W35PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJA7T15W35PNL.pdf
Availability of KJA7T15W35PNL
QUANTITY
KJA7T15W35PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA7T15W35PNL
Internal Part NumberEIS-KJA7T15W35PNL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA7T15W35PNL
Related LinksKJA7T1, KJA7T15W35PNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA7T15W35PNL Details Description
Related parts for KJA7T15W35PNL
IC 5DRV/3RCV RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 16-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 49A DO203AB datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 200V 200A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
10 CKT BMI VRT HDR W/ GRN datasheet.pdf
OSC TCXO 50.1MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf