Murata Electronics North America KRM31KR72A105KH01K
KRM31KR72A105KH01K picture photo
Mfg. Part Number
KRM31KR72A105KH01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
KRM31KR72A105KH01K.pdf
Availability of KRM31KR72A105KH01K
QUANTITY
KRM31KR72A105KH01K Order Process
Ship out your order
Specifications of KRM31KR72A105KH01K
Internal Part NumberEIS-KRM31KR72A105KH01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKCM and KRM Series Metal Terminal Capacitors
Featured ProductKRM Series Metal Terminal Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRM31KR72A105KH01K
Related LinksKRM31KR72, KRM31KR72A105KH01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
KRM31KR72A105KH01K Details Description
Related parts for KRM31KR72A105KH01K
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 330MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf