Littelfuse V10E300L2T7
V10E300L2T7 picture photo
Mfg. Part Number
V10E300L2T7
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V10E300L2T7.pdf
Availability of V10E300L2T7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V10E300L2T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of V10E300L2T7
Internal Part NumberEIS-V10E300L2T7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy60J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V10E300L2T7
Related LinksV10E3, V10E300L2T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
V10E300L2T7 Details Description
Related parts for V10E300L2T7
IC DRIVER HI VOLT DISPLAY 28-DIP datasheet.pdf
FITTING RETAINER WIRE PAN-TRUNK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
PANEL FINGER METAL 1UNIT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf