Johanson Dielectrics Inc. 160R07W103KV4T
160R07W103KV4T picture photo
Mfg. Part Number
160R07W103KV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
160R07W103KV4T.pdf
Availability of 160R07W103KV4T
QUANTITY
160R07W103KV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R07W103KV4T
Internal Part NumberEIS-160R07W103KV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.025" (0.64mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R07W103KV4T
Related Links160R07W, 160R07W103KV4T Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
160R07W103KV4T Details Description
Related parts for 160R07W103KV4T
VARISTOR 108V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 25W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 4A SOT89-3 datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf