Rubycon 160YXF15KEFCTA8X11.5
160YXF15KEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
160YXF15KEFCTA8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 10% 160V RADIAL
Datasheet Download
160YXF15KEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 160YXF15KEFCTA8X11.5
QUANTITY
160YXF15KEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160YXF15KEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-160YXF15KEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160YXF15KEFCTA8X11.5
Related Links160YXF15KE, 160YXF15KEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
160YXF15KEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 160YXF15KEFCTA8X11.5
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
IC DOC2000 384MB 32-DIP datasheet.pdf
IC DIG SIG PROCESSOR 143-BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf