Vishay/Dale RWR80S75R0FSBSL
RWR80S75R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S75R0FSBSL
Brief Description
RES 75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S75R0FSBSL.pdf
Availability of RWR80S75R0FSBSL
QUANTITY
RWR80S75R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S75R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S75R0FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S75R0FSBSL
Related LinksRWR80S7, RWR80S75R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S75R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S75R0FSBSL
RES SMD 220K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC XDCP 3-WIRE 32-TAP 10K 8DIP datasheet.pdf
DC-DC CONVERTERS 3.3V 10A datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2.5A DO216 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 68POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16DRT datasheet.pdf
OSC MEMS 33.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf