Vishay/Dale RCL06124K75FKEA
RCL06124K75FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06124K75FKEA
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06124K75FKEA.pdf
Availability of RCL06124K75FKEA
QUANTITY
RCL06124K75FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06124K75FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06124K75FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06124K75FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06124K75FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06124K75FKEA Details Description
Related parts for RCL06124K75FKEA
FIXED IND 3.3NH 300MA 220 MOHM datasheet.pdf
CHASSIS VALULINE 10.5" X17"X 15" datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
CRIMP TOOL NON-INSUL TERMINALS datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT DARK BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
1MM DDR3 DIMM VTTH O/LUB datasheet.pdf
CHOKE COMM MOD SMD datasheet.pdf
TV 55C 55#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
680UF 400V 40X50MM 85C 5000H datasheet.pdf