TE Connectivity AMP Connectors TXR40AZ00-2207AI
TXR40AZ00-2207AI picture photo
Mfg. Part Number
TXR40AZ00-2207AI
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H BLK
Datasheet Download
TXR40AZ00-2207AI.pdf
Availability of TXR40AZ00-2207AI
QUANTITY
TXR40AZ00-2207AI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR40AZ00-2207AI
Internal Part NumberEIS-TXR40AZ00-2207AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Cable Opening-
Diameter - Outside1.575" (40.00mm)
Shell Size - Insert23, H
Thread SizeM34x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingZinc Nickel
ShieldingShielded
ColorBlack
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR40AZ00-2207AI
Related LinksTXR40AZ0, TXR40AZ00-2207AI Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TXR40AZ00-2207AI Details Description
Related parts for TXR40AZ00-2207AI
CAP ALUM 1000UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT GP SOT23W datasheet.pdf
IC FAULT-PROT RS485 TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
MCU 80C51 2KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU RESET SC70-4 datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO DIFF METAL1M NPN datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf