Nichicon UVR2W2R2MPD
UVR2W2R2MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W2R2MPD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W2R2MPD.pdf
Availability of UVR2W2R2MPD
QUANTITY
UVR2W2R2MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W2R2MPD
Internal Part NumberEIS-UVR2W2R2MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W2R2MPD
Related LinksUVR2W, UVR2W2R2MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W2R2MPD Details Description
Related parts for UVR2W2R2MPD
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 100K SPI 16QFN datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6-XSON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf