Vishay/Vitramon CDR35BX563BKZRAT
CDR35BX563BKZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BX563BKZRAT
Brief Description
CAP CER 0.056UF 100V 10% BX 1825
Datasheet Download
CDR35BX563BKZRAT.pdf
Availability of CDR35BX563BKZRAT
QUANTITY
CDR35BX563BKZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BX563BKZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BX563BKZRAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BX563BKZRAT
Related LinksCDR35BX5, CDR35BX563BKZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BX563BKZRAT Details Description
Related parts for CDR35BX563BKZRAT
CAP TANT 1UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 80W datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 46MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.55A 1.65 OHM SMD datasheet.pdf