Vishay Semiconductor/Diodes Division 161CMQ040
161CMQ040 picture photo
Mfg. Part Number
161CMQ040
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 40V 160A TO249AA
Datasheet Download
161CMQ040.pdf
Availability of 161CMQ040
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
161CMQ040 Order Process
Ship out your order
Specifications of 161CMQ040
Internal Part NumberEIS-161CMQ040
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)160A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 160A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 40V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-249AA
Supplier Device PackageTO-249AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)161CMQ040
Related Links161C, 161CMQ040 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
161CMQ040 Details Description
Related parts for 161CMQ040
IC PHOTOTRANS IR 880NM TO-18 datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 4.75"L X 3.15"W datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC CONV DC-DC 15W DUAL 12V PCB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR .100" TIN datasheet.pdf
DEV SOFTWARE datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ32A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 9POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf
SHROUD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf