Vishay Semiconductor/Diodes Division 161CNQ045
161CNQ045 picture photo
Mfg. Part Number
161CNQ045
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 80A TO249AA
Datasheet Download
161CNQ045.pdf
Availability of 161CNQ045
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
161CNQ045 Order Process
Ship out your order
Specifications of 161CNQ045
Internal Part NumberEIS-161CNQ045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If710mV @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 45V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-249AA
Supplier Device PackageTO-249AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)161CNQ045
Related Links161C, 161CNQ045 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
161CNQ045 Details Description
Related parts for 161CNQ045
DIODE MODULE 800V 60A D1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf