Aries Electronics, Inc. 163-PRS15065-12
163-PRS15065-12 picture photo
Mfg. Part Number
163-PRS15065-12
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
Datasheet Download
163-PRS15065-12.pdf
Availability of 163-PRS15065-12
QUANTITY
163-PRS15065-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 163-PRS15065-12
Internal Part NumberEIS-163-PRS15065-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPRS
PackagingBulk
TypePGA, ZIF (ZIP)
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)163-PRS15065-12
Related Links163-PRS, 163-PRS15065-12 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
163-PRS15065-12 Details Description
Related parts for 163-PRS15065-12
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.33"L X 2.21"W datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 16PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW DO7 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 150MA SOT-323 datasheet.pdf
TV 4C 4#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
3200UF 35V 22.5X41.7 85C AXI datasheet.pdf