API Delevan 1638R-12F
1638R-12F picture photo
Mfg. Part Number
1638R-12F
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 112MA 17.9 OHM
Datasheet Download
1638R-12F.pdf
Availability of 1638R-12F
QUANTITY
1638R-12F Order Process
Ship out your order
Specifications of 1638R-12F
Internal Part NumberEIS-1638R-12F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1638R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance470µH
Tolerance±1%
Current Rating112mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17.9 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.9MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1638R-12F
Related Links1638, 1638R-12F Datasheet, API Delevan Distributor
1638R-12F Details Description
Related parts for 1638R-12F
GDT 600V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SWITCH SNAP FS-T ROLLER .110"QC datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
COVERS & 1-MARKING STRIP SHEET datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
VINYL TUBING 12 AWG 2.26MM CLE datasheet.pdf