API Delevan 1641-103H
1641-103H picture photo
Mfg. Part Number
1641-103H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 228MA 1.62 OHM TH
Datasheet Download
1641-103H.pdf
Availability of 1641-103H
QUANTITY
1641-103H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641-103H
Internal Part NumberEIS-1641-103H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1641
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance10µH
Tolerance±3%
Current Rating228mA
Current - Saturation228mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.62 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant46MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641-103H
Related Links1641, 1641-103H Datasheet, API Delevan Distributor
1641-103H Details Description
Related parts for 1641-103H
IC FPGA 256 I/O 304HQFP datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 133KHZ 20-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 10K OHM 11SIP datasheet.pdf
IC DGTL SNGL 5K SPI 8DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR CT-2001 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf