API Delevan 1641-181H
1641-181H picture photo
Mfg. Part Number
1641-181H
Brief Description
FIXED IND 180NH 1.33A 47 MOHM TH
Datasheet Download
1641-181H.pdf
Availability of 1641-181H
QUANTITY
1641-181H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641-181H
Internal Part NumberEIS-1641-181H
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance180nH
Tolerance±3%
Current Rating1.33A
Current - Saturation1.33A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641-181H
Related Links1641, 1641-181H Datasheet, API Delevan Distributor
1641-181H Details Description
Related parts for 1641-181H
IC AMP AUDIO PWR .675W MONO 8LLP datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL CHAMP CRIMPER .8MM 68POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 54 POS SMD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 8A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14DIP datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf