Renesas Electronics America R5F1017DDNA#U0
R5F1017DDNA#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F1017DDNA#U0
Brief Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 24QFN
Datasheet Download
R5F1017DDNA#U0.pdf
Availability of R5F1017DDNA#U0
QUANTITY
R5F1017DDNA#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F1017DDNA#U0
Internal Part NumberEIS-R5F1017DDNA#U0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size48KB (48K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 6x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-HWQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F1017DDNA#U0
Related LinksR5F1017, R5F1017DDNA#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F1017DDNA#U0 Details Description
Related parts for R5F1017DDNA#U0
RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 1A TO-92 datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY W/TB LF datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 453 OHM 1% 10W datasheet.pdf
WASHER FLAT M2.5 NYLON NATURAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 15ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 34 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
150UF 35V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf