Caddock Electronics Inc. MP725-0.20-1%
MP725-0.20-1% picture photo
Mfg. Part Number
MP725-0.20-1%
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
MP725-0.20-1%.pdf
Availability of MP725-0.20-1%
QUANTITY
MP725-0.20-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of MP725-0.20-1%
Internal Part NumberEIS-MP725-0.20-1%
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsProduct Overview
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMP725
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD-Pak Style
Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
Height0.120" (3.05mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP725-0.20-1%
Related LinksMP725-, MP725-0.20-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
MP725-0.20-1% Details Description
Related parts for MP725-0.20-1%
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 10PS DL R/A 15AU datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML HIGH 20PPM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER DUAL 16QFN datasheet.pdf
IGBT MODULE DUAL 400A 1700V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 300UF 20% 100V SMD datasheet.pdf