API Delevan 1641-223H
1641-223H picture photo
Mfg. Part Number
1641-223H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 295MA 960 MOHM TH
Datasheet Download
1641-223H.pdf
Availability of 1641-223H
QUANTITY
1641-223H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641-223H
Internal Part NumberEIS-1641-223H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1641
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±3%
Current Rating295mA
Current - Saturation220mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)960 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant41MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641-223H
Related Links1641, 1641-223H Datasheet, API Delevan Distributor
1641-223H Details Description
Related parts for 1641-223H
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
TV 21C 21#16 SKT RECP datasheet.pdf
JT 37C 37#22D SKT PLUG datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 20A DIN RAIL datasheet.pdf