API Delevan 1641-393H
1641-393H picture photo
Mfg. Part Number
1641-393H
Brief Description
FIXED IND 39UH 209MA 1.93 OHM TH
Datasheet Download
1641-393H.pdf
Availability of 1641-393H
QUANTITY
1641-393H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641-393H
Internal Part NumberEIS-1641-393H
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±3%
Current Rating209mA
Current - Saturation180mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.93 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant29MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641-393H
Related Links1641, 1641-393H Datasheet, API Delevan Distributor
1641-393H Details Description
Related parts for 1641-393H
CONN HEADER 144POS 1.27MM R/A AU datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PAR MULTIPLY 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED TOPLED WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP TIN 24 CKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 180MA 1.51 OHM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
RES 13.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf