Nichicon UPZ2D181MHD
UPZ2D181MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPZ2D181MHD
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPZ2D181MHD.pdf
Availability of UPZ2D181MHD
QUANTITY
UPZ2D181MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPZ2D181MHD
Internal Part NumberEIS-UPZ2D181MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPZ2D181MHD
Related LinksUPZ2D, UPZ2D181MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPZ2D181MHD Details Description
Related parts for UPZ2D181MHD
IC DRIVER MOSF DUAL SYNC 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 374K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf