API Delevan 1641R-124J
1641R-124J picture photo
Mfg. Part Number
1641R-124J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 153MA 3.6 OHM TH
Datasheet Download
1641R-124J.pdf
Availability of 1641R-124J
QUANTITY
1641R-124J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641R-124J
Internal Part NumberEIS-1641R-124J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1641R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±5%
Current Rating153mA
Current - Saturation95mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.6 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant9.7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641R-124J
Related Links1641R, 1641R-124J Datasheet, API Delevan Distributor
1641R-124J Details Description
Related parts for 1641R-124J
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 60W datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 15.82X381MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HLDR INDICATOR PNL CHRM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .375 datasheet.pdf
100UF 16V 9.5X20.5 85C AXI datasheet.pdf