API Delevan 1641R-222H
1641R-222H picture photo
Mfg. Part Number
1641R-222H
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 665MA 190 MOHM
Datasheet Download
1641R-222H.pdf
Availability of 1641R-222H
QUANTITY
1641R-222H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641R-222H
Internal Part NumberEIS-1641R-222H
FamilyFixed Inductors
Series1641R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance2.2µH
Tolerance±3%
Current Rating665mA
Current - Saturation665mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641R-222H
Related Links1641R, 1641R-222H Datasheet, API Delevan Distributor
1641R-222H Details Description
Related parts for 1641R-222H
DMM MINI-PRO datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.020DIA GOLD datasheet.pdf
TARGET HEAD ADAPTOR 8-PDIP/SOIC datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS ACC-4L datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 12MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY EXT MCF4700 TX 0.30 M datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf