API Delevan 1641R-471H
1641R-471H picture photo
Mfg. Part Number
1641R-471H
Brief Description
FIXED IND 470NH 580MA 250 MOHM
Datasheet Download
1641R-471H.pdf
Availability of 1641R-471H
QUANTITY
1641R-471H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641R-471H
Internal Part NumberEIS-1641R-471H
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance470nH
Tolerance±3%
Current Rating580mA
Current - Saturation580mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant235MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641R-471H
Related Links1641R, 1641R-471H Datasheet, API Delevan Distributor
1641R-471H Details Description
Related parts for 1641R-471H
IC DAC 12BIT SRL LP 5V 8DIP datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 3-24VDC FLANGE datasheet.pdf
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 5.1NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf