Panasonic Electronic Components ECQ-E10563KF
ECQ-E10563KF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10563KF
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E10563KF.pdf
Availability of ECQ-E10563KF
QUANTITY
ECQ-E10563KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10563KF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10563KF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.295" W (21.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10563KF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10563KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10563KF Details Description
Related parts for ECQ-E10563KF
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
16 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 6DFPN datasheet.pdf
50POS F FILT TY5 PC 0.120H datasheet.pdf