Nichicon USF1E680MDD
USF1E680MDD picture photo
Mfg. Part Number
USF1E680MDD
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
USF1E680MDD.pdf
Availability of USF1E680MDD
QUANTITY
USF1E680MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USF1E680MDD
Internal Part NumberEIS-USF1E680MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF1E680MDD
Related LinksUSF1E, USF1E680MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USF1E680MDD Details Description
Related parts for USF1E680MDD
CONN RECEPT 2POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HONEYWELL ZEPHYR AIRFLOW SENSOR datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE C 55POS datasheet.pdf
DSUB ACC.I.BODY 25P NUT M3 H7.5 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 40NS 32LCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf