API Delevan 1641R-474H
1641R-474H picture photo
Mfg. Part Number
1641R-474H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 94MA 9.5 OHM TH
Datasheet Download
1641R-474H.pdf
Availability of 1641R-474H
QUANTITY
1641R-474H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641R-474H
Internal Part NumberEIS-1641R-474H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1641R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±3%
Current Rating94mA
Current - Saturation58mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.5 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant5.7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641R-474H
Related Links1641R, 1641R-474H Datasheet, API Delevan Distributor
1641R-474H Details Description
Related parts for 1641R-474H
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GDT 2000V 500V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf