API Delevan 1641R-474H
1641R-474H picture photo
Mfg. Part Number
1641R-474H
Brief Description
FIXED IND 470UH 94MA 9.5 OHM TH
Datasheet Download
1641R-474H.pdf
Availability of 1641R-474H
QUANTITY
1641R-474H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641R-474H
Internal Part NumberEIS-1641R-474H
FamilyFixed Inductors
Series1641R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±3%
Current Rating94mA
Current - Saturation58mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.5 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant5.7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641R-474H
Related Links1641R, 1641R-474H Datasheet, API Delevan Distributor
1641R-474H Details Description
Related parts for 1641R-474H
CONN FFC RCPT HSG 10POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
12P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
SR BTS TT 7 ASY EV datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf