API Delevan 1641R-563J
1641R-563J picture photo
Mfg. Part Number
1641R-563J
Brief Description
FIXED IND 56UH 194MA 2.23 OHM TH
Datasheet Download
1641R-563J.pdf
Availability of 1641R-563J
QUANTITY
1641R-563J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1641R-563J
Internal Part NumberEIS-1641R-563J
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating194mA
Current - Saturation160mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.23 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1641R-563J
Related Links1641R, 1641R-563J Datasheet, API Delevan Distributor
1641R-563J Details Description
Related parts for 1641R-563J
CONV DC-DC 49.5W 3.3/1.8V DUAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 28A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.005K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 38.6W 11.7A datasheet.pdf
BLZP 5.00/19/180F SN OR BX datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MODULE 800V 60A 3-PHASE MTK datasheet.pdf