E-T-A 1658-A00-00-P10-12A
1658-A00-00-P10-12A picture photo
Mfg. Part Number
1658-A00-00-P10-12A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 28VDC
Datasheet Download
1658-A00-00-P10-12A.pdf
Availability of 1658-A00-00-P10-12A
QUANTITY
1658-A00-00-P10-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1658-A00-00-P10-12A
Internal Part NumberEIS-1658-A00-00-P10-12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1658
Breaker TypeThermal
Current Rating12A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypeAutomatic Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1658-A00-00-P10-12A
Related Links1658-A00-, 1658-A00-00-P10-12A Datasheet, E-T-A Distributor
1658-A00-00-P10-12A Details Description
Related parts for 1658-A00-00-P10-12A
RES SMD 2.1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DDR TERMINATION 16-QSOP datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .80MM R/A SMD datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B 48TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf