E-T-A 1658-F01-00-P10-10A
1658-F01-00-P10-10A picture photo
Mfg. Part Number
1658-F01-00-P10-10A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC
Datasheet Download
1658-F01-00-P10-10A.pdf
Availability of 1658-F01-00-P10-10A
QUANTITY
1658-F01-00-P10-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1658-F01-00-P10-10A
Internal Part NumberEIS-1658-F01-00-P10-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1658
Breaker TypeThermal
Current Rating10A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1658-F01-00-P10-10A
Related Links1658-F01-, 1658-F01-00-P10-10A Datasheet, E-T-A Distributor
1658-F01-00-P10-10A Details Description
Related parts for 1658-F01-00-P10-10A
FUSE PTC RESET 3.40A 24V STRAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTOR TRIPLE BIDIRECT 38V datasheet.pdf
IC MODULE W5300 + MAG JACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
76 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
PCB TERMINAL BLK 1POS datasheet.pdf