E-T-A 1658-F01-00-P10-20A
1658-F01-00-P10-20A picture photo
Mfg. Part Number
1658-F01-00-P10-20A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC
Datasheet Download
1658-F01-00-P10-20A.pdf
Availability of 1658-F01-00-P10-20A
QUANTITY
1658-F01-00-P10-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1658-F01-00-P10-20A
Internal Part NumberEIS-1658-F01-00-P10-20A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1658
Breaker TypeThermal
Current Rating20A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1658-F01-00-P10-20A
Related Links1658-F01-, 1658-F01-00-P10-20A Datasheet, E-T-A Distributor
1658-F01-00-P10-20A Details Description
Related parts for 1658-F01-00-P10-20A
PSOC EMU POD FEET FOR 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM EXTEND 70 POS datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HAN Q4/2 BU/STI 180 TG GW 4X2,5Q datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
HDM SMPR110F180F G (CUT) datasheet.pdf
CAP FILM 180 NF 10% 160VDC datasheet.pdf