Vishay/Dale RNC55J5901DSRSL
RNC55J5901DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5901DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5901DSRSL.pdf
Availability of RNC55J5901DSRSL
QUANTITY
RNC55J5901DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5901DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5901DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5901DSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5901DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5901DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5901DSRSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
IC LIU T1/E1/J1 OCTAL 225BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 500K 1CH 16DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 715 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf