E-T-A 1658-G21-00-P10-15A
1658-G21-00-P10-15A picture photo
Mfg. Part Number
1658-G21-00-P10-15A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC
Datasheet Download
1658-G21-00-P10-15A.pdf
Availability of 1658-G21-00-P10-15A
QUANTITY
1658-G21-00-P10-15A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1658-G21-00-P10-15A
Internal Part NumberEIS-1658-G21-00-P10-15A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1658
Breaker TypeThermal
Current Rating15A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1658-G21-00-P10-15A
Related Links1658-G21-, 1658-G21-00-P10-15A Datasheet, E-T-A Distributor
1658-G21-00-P10-15A Details Description
Related parts for 1658-G21-00-P10-15A
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 90POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TAPE LEAD FOIL 2" X 5YD LINERED datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf