TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-12-3PN-6141
AFD58-12-3PN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-12-3PN-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN
Datasheet Download
AFD58-12-3PN-6141.pdf
Availability of AFD58-12-3PN-6141
QUANTITY
AFD58-12-3PN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-12-3PN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD58-12-3PN-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-12-3PN-6141
Related LinksAFD58-12, AFD58-12-3PN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-12-3PN-6141 Details Description
Related parts for AFD58-12-3PN-6141
CAP CER 0.12UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS SGL 1.25MM NATRL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 8POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
I/O MODULE 0-20MA 12-BIT;4.88UA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
M18LNG,SHLD,NPB,8MM,NPN,NC,M12 datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COMMON MODE 0.51MH datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf