E-T-A 1658-G21-00-S83-20A
1658-G21-00-S83-20A picture photo
Mfg. Part Number
1658-G21-00-S83-20A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC
Datasheet Download
1658-G21-00-S83-20A.pdf
Availability of 1658-G21-00-S83-20A
QUANTITY
1658-G21-00-S83-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1658-G21-00-S83-20A
Internal Part NumberEIS-1658-G21-00-S83-20A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1658
Breaker TypeThermal
Current Rating20A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1658-G21-00-S83-20A
Related Links1658-G21-, 1658-G21-00-S83-20A Datasheet, E-T-A Distributor
1658-G21-00-S83-20A Details Description
Related parts for 1658-G21-00-S83-20A
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 5.39A 82 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LOOP CALIBRATOR datasheet.pdf
IC MMIC MIXER DBL-BAL DIE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf