Vishay/Dale CMF55165R00DHEA
CMF55165R00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55165R00DHEA
Brief Description
RES 165 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55165R00DHEA.pdf
Availability of CMF55165R00DHEA
QUANTITY
CMF55165R00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55165R00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55165R00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55165R00DHEA
Related LinksCMF5516, CMF55165R00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55165R00DHEA Details Description
Related parts for CMF55165R00DHEA
FLEX CABLE - AFE04T/AF04/AFE04T datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V 1111 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML SOCKET M12X1 WIRE BACK MOUNT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 30K OHM 5% 1006 datasheet.pdf