Cornell Dubilier Electronics 167682J630B
167682J630B picture photo
Mfg. Part Number
167682J630B
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
167682J630B.pdf
Availability of 167682J630B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
167682J630B Order Process
Ship out your order
Specifications of 167682J630B
Internal Part NumberEIS-167682J630B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series167
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)167682J630B
Related Links16768, 167682J630B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
167682J630B Details Description
Related parts for 167682J630B
IC MONITOR RESET 3.06V SOT23 datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGL SEM-FLSH 4.53" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .1" T/H R/A datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION SPDT .1A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 3.3V 12A 15A datasheet.pdf