Cornell Dubilier Electronics 168154K63C-F
168154K63C-F picture photo
Mfg. Part Number
168154K63C-F
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
168154K63C-F.pdf
Availability of 168154K63C-F
QUANTITY
168154K63C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168154K63C-F
Internal Part NumberEIS-168154K63C-F
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168154K63C-F
Related Links168154, 168154K63C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168154K63C-F Details Description
Related parts for 168154K63C-F
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 70A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.04M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf