AVX Corporation KC2520B16.0000C1GE00
KC2520B16.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520B16.0000C1GE00
Brief Description
OSCILLATOR XO 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520B16.0000C1GE00.pdf
Availability of KC2520B16.0000C1GE00
QUANTITY
KC2520B16.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520B16.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC2520B16.0000C1GE00
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520B16.0000C1GE00
Related LinksKC2520B16., KC2520B16.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520B16.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC2520B16.0000C1GE00
IC LED Driver Power Switch PWM Dimming 25mA Backlight 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN CONTACT FOR 8483/8484 PLUGS datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONTACT TIN SKT 16-18AWG datasheet.pdf
CONN IDC 17POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SINGLE M30 SHORT M12 CN PNP NC datasheet.pdf
BOX PET ORG 10.24"L X 6.3"W datasheet.pdf
CONN 12WAY DIVIDER datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf