Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1745147R000Q0L
Y1745147R000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1745147R000Q0L
Brief Description
RES SMD 147OHM 0.02% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1745147R000Q0L.pdf
Availability of Y1745147R000Q0L
QUANTITY
Y1745147R000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1745147R000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y1745147R000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1745147R000Q0L
Y1745147R000Q0L Details Description
Related parts for Y1745147R000Q0L
RES SMD 29.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HAN D F CRIMP CONT AG 22-26AWG datasheet.pdf
DROP-IN GRIP PG1216 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf