Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOK40B60D
AOK40B60D picture photo
Mfg. Part Number
AOK40B60D
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 80A 312.5W TO247
Datasheet Download
AOK40B60D.pdf
Availability of AOK40B60D
QUANTITY
AOK40B60D Order Process
Ship out your order
Specifications of AOK40B60D
Internal Part NumberEIS-AOK40B60D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesAlpha IGBT™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 40A
Power - Max312.5W
Switching Energy1.72mJ (on), 300µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge63.5nC
Td (on/off) @ 25°C28ns/77ns
Test Condition400V, 40A, 7.5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)138ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOK40B60D
Related LinksAOK4, AOK40B60D Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOK40B60D Details Description
Related parts for AOK40B60D
IC MODEM CTRL 86E34 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 680NH SMD datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V datasheet.pdf
CABLE SOCKET 8POLE datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf