Cornell Dubilier Electronics 168472J100A-F
168472J100A-F picture photo
Mfg. Part Number
168472J100A-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
168472J100A-F.pdf
Availability of 168472J100A-F
QUANTITY
168472J100A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168472J100A-F
Internal Part NumberEIS-168472J100A-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series168
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168472J100A-F
Related Links168472, 168472J100A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168472J100A-F Details Description
Related parts for 168472J100A-F
BAG SHLD METL-IN ZIP 11X15 datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
THERMISTOR NTC GLASS 2786OHM SMD datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 5.5MM 10.28" datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSFORMER GATE DRIVE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 35POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf