Cornell Dubilier Electronics 168562K100A-F
168562K100A-F picture photo
Mfg. Part Number
168562K100A-F
Brief Description
CAP FILM 5600PF 100VDC RADIAL
Datasheet Download
168562K100A-F.pdf
Availability of 168562K100A-F
QUANTITY
168562K100A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168562K100A-F
Internal Part NumberEIS-168562K100A-F
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168562K100A-F
Related Links168562, 168562K100A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168562K100A-F Details Description
Related parts for 168562K100A-F
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN CABLE GRIP ALUM .500-.625 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 20-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 40K OHM 25W 1% TO220 datasheet.pdf
VHDM 8 ROW 25COL OPEN END BP datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf