KEMET C907U101KYYDCAWL40
C907U101KYYDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C907U101KYYDCAWL40
Brief Description
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C907U101KYYDCAWL40.pdf
Availability of C907U101KYYDCAWL40
QUANTITY
C907U101KYYDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U101KYYDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C907U101KYYDCAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U101KYYDCAWL40
Related LinksC907U101K, C907U101KYYDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C907U101KYYDCAWL40 Details Description
Related parts for C907U101KYYDCAWL40
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 15POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT DL TIN datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf