Cornell Dubilier Electronics 168563K63A-F
168563K63A-F picture photo
Mfg. Part Number
168563K63A-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
168563K63A-F.pdf
Availability of 168563K63A-F
QUANTITY
168563K63A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168563K63A-F
Internal Part NumberEIS-168563K63A-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series168
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168563K63A-F
Related Links168563, 168563K63A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168563K63A-F Details Description
Related parts for 168563K63A-F
JUMPER-H1503TR/A2015A/X 4" datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET SGL 19POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A PQFN56 datasheet.pdf
RES 39 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
24P MTA156 EDGE CONN ASSY LF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf