Vishay/BCcomponents MRS25000C1690FCT00
MRS25000C1690FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1690FCT00
Brief Description
RES 169 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1690FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1690FCT00
QUANTITY
MRS25000C1690FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1690FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1690FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1690FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1690FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1690FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1690FCT00
IC REG LDO 10V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
IC FPGA 362 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 8POS R/A TIN datasheet.pdf
PANEL STEEL 70.2 X 28.2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
HD-BNC PLUG TO HD-BNC PLUG 24" datasheet.pdf